• Přeskočit na obsah

 • Licence

  Zde publikované texty si lze uložit na vlastní disk a pro vlastní potřebu zálohovat na jiné nosiče, vytisknout atd. Jakékoli jejich další šíření (publikování na jiných internetových stránkách, v časopisech apod.) je podmíněno předchozím výslovným písemným svolením autora (autorů). Podrobněji viz tuto stránku.

  Novinky, aktuálnější změny

  Byla zde zveřejněna nová povídka Dokud hra neskončí.

  Povídky fantasy

  David Zbíral: Dokud hra neskončí
  Ztratit se, rozplynout se jako potok v bažinách, zapomenout, to je někdy daleko krutější úděl než zemřít. Klopýtneš jednou, klopýtneš dvakrát, někdo je poslední a musí prohrát...

  David Zbíral: Starší chrámy
  Píše se rok 1911. Dobrodruh a amatérský archeolog Christian Steiner konečně zná klíč, podle kterého jsou pod zeleným příkrovem kambodžského pralesa rozmístěny prastaré svatyně, mnohem starší než Angkor Vat. Sám, jen v doprovodu několika nosičů, se vydává do nitra džungle, aby jí vyrval její temná tajemství, a zprvu ani netuší, že mu na paty šlape smrt... Povídka získala 2. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 2006 a vyšla ve sborníku Drakobijci VIII.

  David Zbíral: Ledový tanec
  Ve vysoké věži na dalekém severu, tyčící se nad věčnými sněhy, se tančí záhadný ledový tanec. Některým přináší život, jiným smrt. Dívka Aja zabloudí ve vánici a pozná tajemství tance; stane se jeho součástí a už nikdy se nevrátí, protože cesty zpět není... Krátká povídka fantasy. 14. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 2004. Vydáno v Dechu draka 1/2005. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Oběti
  Na lid vztyčených kamenů krutě doléhá hlad. Šaman Tha-ger podniká pokus o záchranu svého lidu před beznadějí, ale bude muset nejdřív najít sílu sám v sobě a přinést mnoho obětí... Povídka fantasy. Upozornění: povídka je místy trochu drsná; není vhodná pro děti pod 14 let a pro útlocitnější povahy. 9. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 2005. Vyšlo ve sborníku Drakobijci VII. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Sfinga ze slonové kosti
  Egyptský kněz Asenmhet si do Vésetu přivezl tajemnou slonovinovou sfingu, která vysává duše těch, kdo ji vlastní. Vykradači hrobů sfingu odnesou z Údolí královen, avšak tím její cesta nekončí. V Istanbulu je jedno muzeum, o kterém se říká, že na něm leží kletba... 7. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 2000. Vyšlo ve sborníku Drakobijci II; zde je zveřejněna nová, přepracovaná verze. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Lid slunce
  Jak začínala conquista a co Kolumbova plavba přinesla kmeni Arawaků na Haiti? Dovíte se v této povídce, kde jsou na pozadí převratných událostí sledovány osudy dcery nejvyššího kněze Arawaků. 11. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 2000. Vyšlo v Dechu draka 4/2000. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Kresby na poušti
  Na poušti Nazca se odehrává prastarý rituál skládání obrazců. Dílo je téměř završeno. Co přijde pak? 7. místo v Ceně Karla Čapka 1999 v kategorii „krátká povídka“. Vyšlo v Dechu draka 2/2001. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Potulná atrakce
  Odkud, kam a proč jede Nikolajův pojízdný zvěřinec a jaké tajemství skrývá? Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: V říši mrazu
  Filosof, Skeptik, Básník a Aida neposlechli moudrou radu a vydali se na sněhové pláně. Co je čeká na prahu smrti? Povídka získala 8. místo v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera 1999 a vyšla ve sborníku Drakobijci I. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Dívka
  Vyvražděná vesnice, smrt, kam se jen oko podívá. Za démonickým dílem stojí neméně démonická dívka. Povídka žánru temné fantasy s hororovými prvky. Vyšlo v Dechu draka 5/2001. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Kraj, jemuž vládne mlčení
  Časy se mění. Čarodějka se rozhodne změnám čelit a podniká poslední zoufalý pokus o záchranu starého řádu, starého světa, v němž vládla magie. Tomuto pokusu se postavil bojový řád Mstitelů, kteří tak stojí sami proti sobě, protože když pominou staré věky, upadnou v zapomnění i oni sami... Povídka žánru temné fantasy sdružená spolu s Dívkou a dalšími, zde nepublikovanými povídkami (Říše, nad kterou slunce nevychází, Bohyně s očima z drahokamů, Pavučina) do volného cyklu; Kraj tento cyklus uzavírá. Vyšlo ve sborníku Drakobijci IV; zde je publikována výrazně přepracovaná verze. Literatura – povídky fantasy.

  Miriam Zbíralová: Vychází měsíc
  Když se služebníci měsíce probudí a zjistí, jak jsou silní, zle se lidem povede... Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Povídka
  Není dobré si s psaním zahrávat; člověk se pak může stát součástí děje a záměr dodat Drakkemu Zlatovi z kláštera Ar-tal povídku se může změnit v boj o život, jak se přesvědčíte v této povídce fantasy. Literatura – povídky fantasy.

  David Zbíral: Duchoprázdno
  Žertovná povídka fantasy o dobytí římské říše skřetem Podkůvkou a mnoha dalších věcech. Literatura – povídky fantasy.

  Teorie

  David Zbíral: Žánr fantasy a religionistika: možnosti, meze, provokace
  Je možné uchopit některé roviny vztahu některých příznivců žánru fantasy religionisticky? Má pro někoho fantasy náboženské roviny? Asi 45 normostran.

  Dračí doupě

  Viz stránku Dračí doupě.

  Pohádky

  Sázečka kmínu (libanonská pohádka) (přeložil David Zbíral)

  Pán prstenů

  David Zbíral: Film Pán prstenů – poznámky a hodnocení
  Zhodnocení filmu Pán prstenů, odkazy atd. Též podrobné zhodnocení českého dabingu na CD a DVD.

  David Zbíral – Jan Hrdlička et al.: Titulky k filmu Pán prstenů I. Společenstvo Prstenu na 3 CD (verze titulků: 3.45)
  Autoři
  : David Zbíral – Jan Hrdlička – Anonymus – Silvie Šustrová et al. s přihlédnutím k českému dabingu (překlad Stanislava Pošustová).
  Kompletně předělané titulky
  k verzi na třech CD. Asi nejlepší české titulky pokud jde o překlad i načasování. Text opravil David Zbíral. Načasování opravil Jan Hrdlička. Naživo titulky zkontrolovala Miriam Zbíralová a David Zbíral. Primární odpovědnost: text David Zbíral, umístění Jan Hrdlička.

  Miriam Zbíralová et al.: Titulky k filmu Pán prstenů II. Dvě věže na 2 CD (verze titulků: 2.5)
  První úprava František Kotas, celková úprava a kontroly Miriam Zbíralová, koordinace, konzultace a překlady některých míst David Zbíral. Primární odpovědnost: Miriam Zbíralová (text).

  Upoutávka na tyto titulky (k rozeslání přátelům apod.)

  Jak opravovat titulky